Porady żywieniowe i weterynaryjne

Alergia i nietolerancja pokarmowa u psów

Alergia i nietolerancja pokarmowa u psów - 4.3 out of 5 based on 3 votes
1 1 1 1 1 Rating 4.33 (3 Votes)

lek. wet. Rafał Ciągarlak

Niefizjologiczne reakcje ze strony skóry, przewodu pokarmowego – po spożyciu pokarmu - sugerują alergię pokarmową. Jednakże zaburzenia wywołane przez pokarmy niekoniecznie musza wynikać z alergii na pokarmy, a wiec z reakcji immunologicznej na antygeny zawarte w pokarmie. Podobne objawy mogą wynikać z innych, nie alergicznych schorzeń. Do nie alergicznej grupy schorzeń skóry i przewodu pokarmowego, z objawami podobnymi jak w alergii pokarmowej, należą :

  • idiosynkrazja na pokarmy,
  • reakcje toksyczne na czynniki zawarte w pokarmie,
  • nietolerancja biochemiczna pokarmów.

 

Alergia pokarmowa nazywamy zaburzenia, które powstają w wyniku reakcji

immunologicznej na antygeny zawarte w pokarmie.

Patogeneza

Antygenami pokarmowymi są białka o dużej masie cząsteczkowej / głównie glikoproteiny / lub związki drobnocząsteczkowe, do których należy większość dodatków pokarmowych. Trawienie powoduje rozkład do peptydów i tylko małe peptydy przechodzą przez barierę jelitowa. Jednakże niektóre większe cząsteczki przechodzą przez barierę jelitową co powoduje odpowiedz immunologiczna typu wczesnego lub późnego.

Mechanizm zaburzeń w reakcjach typu wczesnego polega na połączeniu antygenu ze swoistym przeciwciałem , najczęściej klasy IgE. Wnikający do płynów tkankowych antygen tworzy z nim kompleks antygen-przeciwciało uruchamiając kaskadowe reakcje w przewodzie pokarmowym przy udziale mastocytów. Uwalniane
z mastocytów histamina, heparyna i czynniki chemotaktyczne wywołują zmiany typowe dla zapalenia z morfologicznymi uszkodzeniami. Liczba alergenów pokarmowych jest bardzo duża. Tylko niektóre z nich zostały dokładnie poznane np. w surowej soi występuje glicyna i β-konglicyna , w pszenicy – gluten.

Wszelkiego rodzaju uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego ułatwiają penetracje alergenów pokarmowych.

 

Występowanie

Nie stwierdzono predyspozycji rasowej lub płciowej do występowania alergii pokarmowej. Objawy rzadko ujawniają sie przed ukończeniem 1 roku życia.
W przebiegu alergii pokarmowej świąd występuje w zasadzie przez cały rok, chociaż

w wyniku różnych powikłań może nasilać sie sezonowo np. w okresie pylenia lub wskutek uczulenia na pchły.

 

Objawy kliniczne

Alergie pokarmowa należy podejrzewać zawsze, gdy u pacjenta stwierdzamy zapalenie skóry ze świądem. W pierwszej kolejności należy wykluczyć choroby
o podobnym przebiegu.

Podstawowym objawem alergii pokarmowej jest świąd utrzymujący sie przez cały rok. Nasilenie świądu jest zmienne / od lizania do wygryzania /. U psów alergie pokarmowa podejrzewa sie wówczas gdy leczenie objawowe świądu przy zastosowaniu glikokortykosteroidów nie daje dobrych wyników. W 20-30% przypadków dochodzi do powikłań gronkowcem. W stanach przewlekłych mogą pojawiać sie wykwity i pioderma powierzchowna. Nietolerancja pokarmowa może występować również pod postacią łojotoku, zapalenia zewnętrznego przewodu słuchowego i obustronnego nawracającego zapalenia skóry opuszek palcowych. Zmiany chorobowe mogą obejmować równie_ inne narządy, a zwłaszcza przewód pokarmowy. Może pojawić sie zapalenie _oładka i jelit oraz biegunka. Jednakże
w większości przypadków nie ma objawów ze strony przewodu pokarmowego. Alergiczne objawy miejscowe pod postacią biegunki występują tylko w 10-15% przypadków.

 

Rozpoznanie

W związku z dużym podobieństwem objawów nietolerancji pokarmowej do zapaleń skóry na innym tle rozpoznanie alergii pokarmowej nie jest łatwe. W rozpoznaniu różnicowym należy uwzględnić wszystkie zapalenia skóry przebiegające ze świądem.

Pomocne mogą być również  inne kryteria:

  • słaba reakcja na leczenie GKS
  • świąd pomimo zastosowania preparatów p-pchelnych u psów podejrzanych
    o APZS
  • ujemne wyniki testów skórnych u psów z podejrzeniem atopii

 

Ostateczne rozpoznanie opiera sie na zastosowaniu diety eliminacyjnej. Zasada działania diety eliminacyjnej sprowadza sie do tego, że pies podejrzany o alergie pokarmowa otrzymuje przez dłuższy okres czasu dietę, której składniki z małym prawdopodobieństwem mogą być przyczyna uczulenia. Po dłuższym okresie podawania takiej diety, jeśli rzeczywiście przyczyna choroby jest uczulenie na pokarm, objawy uczulenia powinny zniknąć. W ten sposób uzyskujemy pewność, że przyczyna świądu jest alergia pokarmowa. 

Są gotowe diety hipoalergiczne służące do diagnozowania alergii: 

Trovet RRDTrovet LRD, Trovet OHD, Trovet VPD czy Trovet DPD.

Należy je stosować do końca życia uczulonego zwierzęcia. W typowych przypadkach objawy mogą ustąpić już po 3 tygodniach, ale pewność, że chodzi o nadwrażliwość  pokarmowa uzyskuje się dopiero po 12 tygodniach stosowania diety.

2021-07-23 20:09:22. Sklep zoologiczny. Karmy i akcesoria dla zwierząt z dostawą do domu.. Joomla Template 2.5 by FreeTemplateSpot. Karmy dla psów i kotów I Mapa Strony